O BCHAIN PARTNER

This page is available in English

BCHAIN PARTNER to startup IT specjalizujący się w tworzeniu rozwiązań informatycznych działających w oparciu o platformy Blockchain. Firma została stworzona z fascynacji do tej technologii. Chcemy być partnerem IT dla naszych klientów i wspierać ich w realizacji potrzeb biznesowych. Naszym celem jest również edukacja oraz propagowanie wiedzy o łańcuchach bloków, które w niedalekiej przyszłości odmienią nie tylko znany nam świat IT, ale także nasze życie codzienne. Chcielibyśmy, aby każdy kontakt z nami był dla naszych klientów inspiracją i prowokował do odkrywania nowych zastosowań dla łańcucha bloków. 

 

Blockchain głupcze!

Według mnie łańcuch bloków to jedna z ważniejszych koncepcji informatycznych w historii IT. Jeśli zostanie dobrze wykorzystana to niedługo może osiągnąć popularność Internetu.

Moim celem jest dzielenie się fascynacją dotyczącą łańcuchów bloków oraz propagowanie wiedzy na ich temat zarówno w kontekście biznesowym jak i technicznym.

Cechy łańcuchów są niesamowite i jednocześnie na tyle specyficzne, że zmieniają dotychczasowy sposób myślenia o systemach informatycznych. Cechy te wraz z wysokim poziomem bezpieczeństwa i dużym zaufaniem otwierają drogę do powstania nowych niedostępnych wcześniej zastosowań IT.

 

Zafascynowała mnie nie tylko sama koncepcja łańcucha bloków, ale również idea udostępnienia go w modelu open-source. Ma to bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o duże zaufanie do tego typu rozwiązań. Każdy może zweryfikować jak to działa wewnątrz i czy nie ma tam zaszytych koni trojańskich. Taki model umożliwia również dotarcie do szerokiego grona odbiorców i użytkowników.

 

Co tu znajdziesz

Na tej stronie znajdziesz wpisy związane z łańcuchem bloków. Z jednej strony będą to wpisy biznesowe opisujące cechy, funkcje i możliwe zastosowania łańcuchów bloków. Z drugiej strony będę prezentował kwestie techniczne dotyczące implementacji łańcucha bloków od stworzenia i uruchomienia własnej sieci po bardziej skomplikowane rozwiązania programistyczne. Znajdą się tu przykłady inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts) napisanych w języku Solidity oraz wykorzystanie biblioteki Web3js.

 

Postaram się opisać dosyć szczegółowo konkretne biznesowe przypadki użycia dla łańcucha bloków. W części technicznej znajdziesz instrukcje i kody źródłowe dla konkretnych przykładowych rozwiązań związanych z łańcuchem bloków. Będą tu przykłady z obszaru internetu rzeczy (IoT), zamówień publicznych, instytucji finansowych, administracji publicznej i wiele innych.

 

Czego tu nie znajdziesz

Nie będę się natomiast zajmował zagadnieniami związanymi z krypto-walutami. Nie znajdziesz tu porad typu: które krypto-waluty kupować, jak kopać waluty, opłacalność kopania, itp. Jest to opisane na milionie innych stron i nie leży w kręgu moich zainteresowań. Chociaż nie wykluczam, że opiszę jak stworzyć swoją własną krypto-walutę, omówię proces oferty publicznej krypto-waluty ICO (Initial Coin Offer) oraz tokenizację aktywów.

 

Nie będę też prowadził kampanii przeciwko instytucjom finansowym i wykorzystaniu łańcucha bloków do wykluczenia ich jako pośredników z procesów dot. rozliczeń aktywów finansowych. Chociaż nie będę ukrywał, że od kryzysu finansowego z 2008 roku moje zaufanie do instytucji finansowych, ratingowych oraz regulatorów rynku finansowego mocno spadło. Skupię się raczej na dotychczas nieodkrytych lub nie do końca odkrytych możliwych zastosowaniach łańcuchów bloków.

 

Jakie platformy łańcuchów wykorzystam

Najwięcej informacji, które będę tu przekazywał będzie dotyczyło platform EthereumQuorum and Hyperledger, które aktualnie uważam za najbardziej kompletne tzn. umożliwiające tworzenie rozwiązań informatycznych o bardzo szerokich i zróżnicowanych zastosowaniach również rozwiązań korporacyjnych.

 

Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i wspólnie odbędziemy interesującą podróż po świecie łańcuchów bloków.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam, Robert Pardela